Capanemia uliginosa
Synonimy:
Rodriguezia uliginosa Cogniaux 1904
Występowanie:
Brazylia. Storczyki te znaleziono w stanach Minas Gerais i Rio de Janeiro w pobliżu Campos, oraz w kilku innych miejscach. Rosną na drzewach w deszczowych lasach wzdłuż strumieni.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 2°C. Wilgotność 80-85% przez cały rok. Opady od 28 mm w lutym do 201 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) latem 27-29°C/18-19°C, zimą 23-24°C/13-14°C. Okres kwitnienia: marzec.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podany w danych klimatycznych pochodzi od Cogniaux (1893-1906). Northen (1980) podaje, że w uprawie storczyk ten kwitnie wiosną.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Sympodialny epifit osiągający 6,5-9,5 cm z gęsto rosnącymi przyrostami. Każdy przyrost wytwarza liczne nitkowate, białawe korzenie, wydłużone, umiarkowanie pogięte, pojedyncze lub trochę rozgałęzione i dość gęsto rosnące.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 1,5-2,5 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości. Wydłużone pseudobulwy są malutkie, lekko bocznie spłaszczone, a przy podstawie częściowo okryte przez kilka cieniutkich, błonkowatych osłonek, wąsko-trójkątnych, jasno brązowych do brązowych, które mają 1-2 cm długości, z dość wąskimi, suchymi brzegami i ostro zakończonymi wierzchołkami. Pseudobulwa jest gładka gdy jest młoda, ale z wiekiem pojawiają się liczne podłużne bruzdy.
Liście:
Liście mają 5-7 cm długości i 0,25-0,3 cm szerokości. Pojedynczy liść jest wyprostowany lub wznosi się i wyrasta na szczycie każdej pseudobulwy. Cylindryczne liście są jaskrawo-zielone, stosunkowo nieduże i dość mięsiste. Są raczej sztywne, nieco zakrzywione i dość głęboko pożłobione z jednej strony, oraz mają długi, ostro zwężający się wierzchołek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 4-7 cm długości. Pęd kwiatowy jest cylindryczny, wznosi się lub nieco zwisa. Jest wysmukły, raczej nitkowaty, prosty lub wygięty i ma prawie taką samą długość jak liście. Każdy kwiat wyrasta na szypułkowatej zalążni, która ma 0,4-0,5 cm długości.
Kwiaty:
Liczne. Pędy kwiatowe są gęsto obsadzone prostymi lub rozchylonymi kwiatami, które mają do 1 cm długości, są białe z żółtym grzebieniem na warżce i mają różową plamkę przy podstawie prętosłupa. Płatki okółka zewnętrznego są błonkowate, szeroko okrągławe, a ich wierzchołki są ostro zakończone. Płatek grzbietowy ma 0,35 cm długości i 0,2 cm szerokości i przy podstawie rozchyla się, ale zakrzywia do środka przy wierzchołku. Ukośnie rozłożone boczne płatki zewnętrzne mają 0,5 cm długości i 0,25 cm szerokości. Na spodniej stronie mają wybrzuszenia i są nieco rozszerzone przy podstawie. Płatki okółka wewnętrznego są raczej jajowate, lekko ukośne, mają 0,3-0,4 cm długości i 0,25 cm szerokości. Są lekko wklęsłe, ostro zakończone, są delikatnie 3-żyłkowane i mają prawie taką samą długość jak płatek grzbietowy. Trójkątna do jajowatej warżka ma około 0,6 cm długości i 0,4 cm szerokości. Jest cieniutka i błonkowata, ma prawie taką samą długość jak boczne płatki zewnętrzne, jest owłosiona przy podstawie a gładka w kierunku wierzchołka. Przy podstawie jest szeroko klinowata, ale ma zaokrąglony wierzchołek i gładkie brzegi. Podłużne zgrubienie jest krótkie, mięsiste i wyraźnie podniesione. Krótki, szeroki prętosłup ma około 0,2 cm długości. Jest gładki i przy wierzchołku ma parę małych, podobnych do uszu wyrostków.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |